Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekBAGDÁD - Iráčtí vojáci zatkli ve středu  4.února ženu, která si za své povolání zvolila verbování iráckých sebevražedných žen – šáhídek, uvádí izraelský zpravodajský server Mignews.

Sámir Ahmed Džassema, známá také jako „Matka pravověrných“ je podezřelá z naverbování více než 80 žen – sebevražedných teroristek, jejichž přičiněním zemřely další desítky lidí. Ve svém přiznání, zaznamenaném na videu, vysvětlila vyšetřovatelům jak přesvědčovala irácké ženy, aby na sebe navlékly šáhídský pás a pak se odpálily uprostřed lidského mraveniště.

Prohlásila, že jednala jménem povstalců z nestabilní provincie Diyala, severněji od Bagdádu.

Zástupce irácké armády Kassim al-Musáví prohlásil, že tato žena je podezřelá, z naverbování více než 80 žen. Přímo pak řídila 28 výbuchů v různých regionech Iráku.

Zatímco obecná úroveň násilí v Iráku postupně klesá, verbíři šáhídů se aktivují a snaží se naverbovat co nejvíce lidí.

Minimálně 36 žen se pokusilo v minulém roce uskutečnit sebevražedný teroristický útok. Dvaatřiceti z nich se to také podařilo. Pro srovnání – v roce 2007 bylo spácháno celkem 8 podobných teroristických útoků.

Využití žen pro teroristické útoky je obvyklou povstaleckou taktikou – hůř se odhalují na irácko-amerických kontrolních stanovištích, rozmístěných v Iráku pro zvýšení celkové bezpečnosti.

Irácké ženy často procházejí stanovištěm, aniž by byly podrobeny zevrubné osobní prohlídce z důvodů etiky respektování pohlaví. Pod dlouhým a volným černým oděvem se však dá velmi snadno skrýt šáhídský pás.

(raz)