Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTel-Aviv (mignews/raz) Šéfka izraelské diplomacie Cipi Livni si dokáže získat novináře. Na dotaz, zda mohou být k odpovědnosti u mezinárodního soudu voláni důstojníci izraelské armády CACHAL, političtí činitelé včetně jí samotné, řekla předsedkyně vládnoucí strany Kadima a ministryně zahraničí Izraele Cipi Livni: "Byla jsem v Bruselu, když se v tisku objevily první dohady, že kdosi v Evropě mi slibuje zatčení za operaci "Lité olovo". Nebojím se o sebe, dělám a budu dělat vše pro to, aby izraelští důstojníci mohli bez překážek navštěvovat cizí země, aniž by se museli obávat právního pronásledování.

Na schůzce s ruskojazyčnými izraelskými i zahraničními médii řekla Cipi Livni, že "její rodiče seděli ve vězení během britského mandátu za to, že bojovali za nezávislost Izraele, (byli členy sionistické ilegální organizace "Ecel"). Svým následujícím komentářem vyvolala smích a ve-selé oživení v sále - "Proto se nebojím, kdybych si měla jít také na chvíli sednout".
Cipi Livni si získala média svou odhodlaností. "Vše, co jsem chtěla, a co jsem plánovala v do-bě operace "Lité olovo" bylo dosaženo. Důsledně jsem požadovala razantní úder na HAMAS, a skutečně jsme udeřili! A pro budoucno – začnou-li střílet, udeříme znovu! Neznepokojuje mě, kdo bude střelcem, zda HAMAS nebo nějaká drobná skupinka – bude-li lidem Izraele hrozit nebezpečí, budeme reagovat okamžitě, slíbila izraelská šéfka diplomacie.
Livni zejména zdůraznila, že Izrael obnovil svůj "zastrašovací potenciál", což znemožnilo vměšování libanonské teroristické organizaci Hisballáh, která se během operace v Gaze omezila na slovní prohlášení. Livni zdůraznila, že v současném světě je zvykem litovat slabé a automaticky se stavět na jejich stranu. "My však dáváme přednost být silní, i když nás budou mít méně v oblibě".
Zároveň Livni upozornila novináře na skutečnost, že právě rozhodné chování Izraele nejen, že nebylo na škodu, ale naopak umožnilo uzavřít dohody s evropskými zeměmi a USA, které už přijaly opatření jak zabránit pašování zbraní z Íránu do Egypta a odtud do sektoru Gaza.