Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření Velvyslanectví Izraele v ČR ke konfliktu v Gaze

11. 1. 2009

Vyjádření Velvyslanectví Izraele v ČR ke konfliktu v Gaze
29. 12 .2008

„Teroristické hnutí Hamás definitivně porušilo klid zbraní, který zprostředkoval Egypt mezi Izraelem a Hamásem. Situace se vyhrotila v minulém týdnu, během něhož dopadly stovky raket a minometných granátů na izraelská sídla Sderot, Aškelon a Netivot a na přilehlé kibucy.  Během jediného dne dosáhlo číslo smrtonosných střel čísla 80 a Izrael pohřbil další z obětí teroru – 27.prosince zemřel Beber Vaknin z města Netivot.

Kdyby se Hamás vzdal teroru, nebyl by důvod k odvetné akci ze strany Izraele. Vůdce Palestinské autonomie Mahmúd Abbás rovněž přiznal, že bylo v moci Hamásu izraelskému útoku předejít – premiér Ehud Olmert opakovaně varoval, že ostřelování z Gazy povede k vojenské odvetě.

Izraelští občané žili v každodenní hrozbě útoků z Gazy přibližně sedm let a Izrael vyčerpal všechny možnosti, jak ochránit své obyvatele a zároveň zabránit krveprolití. Na nabídku míru odpovídaly střely cílené na civilní obyvatelstvo. Dosud se Izrael vyvarovával zásadní vojenské operace, ale nyní je zjevné, že není jiného řešení. Tak jako každý stát – Izrael je povinován bránit své obyvatele a uplatnit tak základní právo na sebeobranu.

Izrael se proto rozhodl zasadit ránu Hamásu – organizaci, která si vedle útoků na židovský stát bere i své obyvatele z pásma Gazy jako rukojmí a jejich smrti se nejen nesnaží předcházet, ale z propagačních důvodů ji dokonce vítá. Izrael zaútočil na předem přesně vytipované cíle, kterými byly výhradně centra vůdců Hamásu, výrobní místa produkující zbraně a munici – nikoli civilní obyvatelstvo a jejich sídla. Izrael lituje každé nevinné oběti na straně palestinského lidu a snaží se zabránit humanitární krizi v Gaze.

Izrael čelí teroristické organizaci Hamás, která – za přímé podpory Íránu – nereprezentuje legitimní zájmy palestinského lidu, ale radikální islamistickou agendu. Proto Izrael stále věří v řešení v podobě dvou států – židovského a palestinského – žijících vedle sebe v míru. Proto je Izrael odhodlán po utišení bojů pokračovat ve vyjednáváních s legitimním zastoupením Palestinské autonomie reprezentovaným jeho prezidentem Mahmúdem Abbásem.“

Dita Salavová, Press and Political Officer
Embassy of Israel, Badeniho 2, 170 06 Prague 7

 

 

6. 1. 2009
„Před třemi lety se Izrael jednostranně stáhl z pásma Gazy – odvolal své jednotky a vyklidil civilní osady. Palestinci v Gaze tak pozbyli důvod k podněcování nepřátelských akcí vůči sousedním izraelským městům a vesnicím.
V červnu 2007 hnutí Hamas, radikální islamistická organizace podporovaná Íránem, vypovědělo administrativu legitimně zvoleného prezidenta Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse a zmocnilo se v Gaze vlády násilným převratem. Legitimní zastoupení Palestinské autonomie, Izrael a umírněné arabské země jeho vládu neuznávají.
Hamas a další radikální islamistické skupiny, jako je Islámský džihád, neustále odpalovaly rakety a minometné střely na města a vesnice poblíž hranic s pásmem Gazy. V posledních měsících se útoky stupňovaly – v jediném dnu dopadalo na území Izraele až 60 raket.
Přesto Izrael ve snaze zabránit humanitární krizi nezastavil dodávky potravin, léků, topné nafty a benzínu do pásma Gazy. Opakované varování Izraele, že takové útoky nebude tolerovat a zamezí jim i za cenu vojenského zásahu, bylo zbytečné. To vše předcházelo vojenské operaci Lité olovo.
Izraelskými cíly jsou velitelství Hamasu, výcvikové tábory, výrobny raket, odpalovací zařízení a tunely na hranici mezi Sinají a Gazou, které slouží k pašování zbraní a výbušnin.
Izrael v žádném případě nezaměřuje civilní obyvatelstvo, ale výše zmíněné cíle jsou Hamasem záměrně umísťovány do blízkosti civilních obydlí a Palestinci jsou tak zneužíváni jako živé štíty – jsou ve skutečnosti rukojmími Hamásu.
Židovský stát se zavázal, že zabrání humanitární krizi a udělá vše pro to, aby bylo co nejméně ublíženo civilistům. Samozřejmě bude i nadále usnadňovat práci mezinárodních a humanitárních organizací.
Izraelské jednání je v souladu s právem každého národa na sebeobranu tak, jak je ustanoveno v Chartě OSN a v mezinárodním právu. Izrael proto věří, že mezinárodní společenství bude mít pochopení pro pohnutky, které jej vedly k nesnadnému rozhodnutí o zahájení útoku na cíle Hamasu.
Mezinárodní podpora, jaké se Izraeli doposud dostalo, je pro nás velice podstatná. Například egyptský ministr zahraničí na tiskové konferenci v Káhiře dne 27. prosince řekl, že Egypt opakovaně varoval před eskalací situace a ten, kdo těchto výzev nedbal (tedy Hamás), by se měl zodpovídat a neobviňovat jiné.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás zase v Káhiře 28. prosince prohlásil, že Hamás mohl vojenskému zásahu předejít, kdyby neukončil příměří.
Navzdory současné vojenské operaci proti teroristickým základnám v Gaze je Izrael stále přesvědčen, že řešení konfliktu v podobě dvou států – židovského a palestinského – žijících vedle sebe v míru je jediné správné.
Před necelými dvěma týdny Izrael přivítal rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která podpořila bilaterální vyjednávání navazující na Annapolis a ve které Rada bezpečnosti přijala tři principy Kvartetu jako základ pro uznání a podporu jakékoliv palestinské vlády, která odmítne terorismus.
Oslabení Hamasu, který vystupuje proti annapoliskému procesu, by mohlo zesílit šance na vytvoření dvou států. Až současné nepřátelské akce v Gaze skončí, bude snad možné obnovit vyjednávání s prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem a konečně dosáhnout řešení, které bude důstojné pro obě strany.”


J. E. Jaakov Levy, Ambassador
Embassy of Israel in the Czech Republic
Badeniho 2, 170 06 Prague 7

 

Z další e-mailové pošty izraelského velvyslanectví v Praze:

Méně je známo, kolik raket a střel obecně dopadlo na izraelské území: v uplynulých letech se vyšplhalo číslo k obtížně představitelné hodnotě 8000 – slovy osm tisíc.
Jak by asi reagovala pražská vláda, kdyby existovala militantní sudetoněmecká organizace nesouhlasící s anulováním Mnichovské dohody 1938 a ze saského území vyslala během několika let do západočeského Krušnohoří na osm tisíc kaťuší?
Jistě, je to hloupý příklad, protože ve Spolkové republice ani jinde v civilizovaném světě by se něco obdobného stát nemohlo. To jen Izrael je vystaven tak absurdnímu a iracionálně motivovanému nebezpečí – a když se brání, je v rámci mediální choroby doby(politické korektnosti) označen za agresora.
A jenom pro lepší představu: raketovými útoky z Gazy je ohrožován milion izraelských obyvatel, což je 15 procent z celkové populace.
Egyptu se sice podařilo zprostředkovat mezi Hamasem a Izraelem příměří, to ale bylo teroristickým vedením Gazy jednostranně vypovězeno – a raketové útoky na Zemi Izrael pokračovaly.
Soustavně ohrožovaný židovský stát spustil v rámci legitimního práva na vlastní obranu operaci „Cast Lead“, jež měla v prvních dnech podobu pouze cílených leteckých operací. Hamas však v teroristickém úsilí nepolevil.
Na Izrael dopadlo dalších 417 raket a minometů, z toho 61 mimořádně nebezpečných raket „Grad Katyusha“…
Co k tomu ještě dodat? Obvykle se říká: No comment. Přesto je třeba říct:
Konečně věcná slova...