Jdi na obsah Jdi na menu
 


Troubí HAMAS na ústup, nebo čeká na spojence?

4. 1. 2009

ObrazekJERUZALÉM - "Máme důvod předpokládat, že HAMAS začíná mírně ustupovat ze svých pozic", řekl podle izraelského serveru Mignews Juval Diskin, velitel Služby obecné bezpečnosti (ŠABAK) na zasedání izraelské vlády.
"Objevily se první náznaky, že se pozice HAMASu, týkající se zastavení palby, postupně mírní", sdělil Diskin členům kabinetu.
Podobný názor zastává také velitel vojenské rozvědky (AMAN) general Amos Gilad. "HAMAS chápe, že porušení příměří bylo strategickou chybou. Utrpěl drtivý úder - odnesly to desítky velitelů, jsou zničené  zásobovací vojenské sklady, továrny, v nichž se vyráběly rakety. Byla zničena většina tunelů vedoucích do Egypta. Lídři těchto organizací se navíc obávají pouze o sebe - což vyvolává ostrou kritiku samotných Palestinců", řekl Gilad.

Jednání ano, ale ne s Izraelem

Možná je HAMAS skutečně připraven na jednání. Otázkou však zůstává, má-li být druhou stranou tohoto dialogu Izrael. Zdá se totiž, že HAMAS nestojí o jednání s Izraelem, ale  se svým odvěkým oponentem - organizací FATH. Vyplývá to z rozhovoru, který stanici "Al-Arabia" poskyl vysoce postavený člen HAMASu Mohamed Nazal.
Ve svém projevu Nazal prohlásil, že jeho organizace je připraqvena obnovit dialog s FATHem "bez předběžných podmínek" za účelem bojů s Izraelem v sektoru Gaza.
Pri tom Nazal zdůraznil, že se jedná výlučně o boj proti Izraeli. "Není třeba se nyní zabývat jinými tématy a ... současná doba není příázniva k projednávání jiných témat".
Samotný šéf Palestinské autonomie Mahmud Abbas, jemuž je FATH tiše podřízen, prohlásil operaci izraelské armády CACHAL za "krutou agresi" a dodal, že jeho kdysi nabídnutý návrh týkající jednání s HAMASem, zůstává v platnosti.

Svatoplukovy pruty po arabsku

Říká se, že nenávist umí vytvořit pevnější pouto než láska. Není proto divu, že když HAMAS zjistil, že Izrael se už vydírat dál nenechá a síly HAMASu že na Izrael nestačí, začal hledat spojence mezi ostatními jim podobnými, což v ve stávající situaci není problém. Jde jen o to, zda se tyto organizace dokáží dohodnout, kdo bude velet. Zatím se jim to příliš nedařilo, protože ambice byly na prvním místě. Zda je úder v Gaze dokáže přimět upřednostnit nenávist k Izraeli a potlačit dlouhodobé mocichtivé ambice, ukáže čas.

Pamatujme na Mnichov

Jestli se však naší slovutné vládní delegaci podaří přimět Izrael, aby ukončil ofenzívu předčasně byť jen o den, může to mít pro Izrael nedozírné následky. HAMAS si prověřil své síly a teď už přemítá o "Svatoplukových prutech", protože si až příliš dobře uvědomil, že jen ve spojení s ostatními teroristickými organizacemi a za pomoci Evropy může Izraeli uškodit.
Francie se Arabů bojí, protože si na svém území nechala vyrůst mohutnou arabskou enklávu. V podobné situaci je Německo. A tak stejně jako v roce 1938 prodali "spojenci" Československo, mohou mít nyní zálusk na arabský klid zbraní za cenu Izraele. Nezbývá než doufat, že naši politici na "školné" z osmatřicátého nezapomenou.

Radmila Zemanová