Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tribunál v Haagu: Kdo je v Gaze státem?

3. 2. 2009

ObrazekHAAG - Palestinci si pospíšili, aby co nedjříve podali žalobu na „zločiny proti lidskosti“, jichž se dopustila izraelská armáda CACHAL. Netušili, jak dokonale si došlápli na vlastní hrábě. Žaloba byla podána  palestinským ministrem spravedlnosti Alí Kašanem bezprostředně po operaci „Lité olovo“, 22. ledna. Mlýnské kameny mezinárodní spravedlnosti se roztočily.
Kauzu podle izraelského zpravodajského serveru Mignews by měl zkoumat prokurátor Lui Moreno-Okampo, který však má zatím pochybnosti o oprávněnosti žaloby z hlediska judikatury. „Mým úkolem je prostudovat žalobu z hlediska mezinárodního práva. K tomu je třeba nejdříve zodpovědět následující otázky. Má Palestinská autonomie vůbec dostatečné právní zmocnění a zákonnou pravomoc k podání žaloby odpovídající jurisdikci Soudu?“, uvedl prokurátor Okampo. Jde o to, že podle Římské deklarace, na jejímž základě vznikl Mezinárodní tribunál v Haagu, se na tento soud mohou obracet pouze státy. Okampo si proto klade zásadní otázku – „Kdo je státem v Gaze ? Odpověď prokurátor Okampo zatím nemá, a proto říká že: „celá záležitost je velmi složitá a potřebujeme na ni nějaký čas.“
Palestinský ministr Kašan přispěchal se snahou připojit podpis autonomie k dokumentu Římské deklarace. To mu však asi sotva pomůže při pokusu odsoudit Izrael. Další bod Římské deklarace totiž stanoví, že Mezinárodní tribunál může zkoumat kauzy o zločinech proti lidskosti pouze na území, nebo za účasti zemí, které Římskou deklaraci podepsaly. Izrael ji ovšem ještě nepodepsal. Navíc není ani jasné, zda autonomie je vnímána Římskou deklarací jako stát. To teprve bude muset prokurátor rozhodnout.
Další možnosti je podat žalobu prostřednictvím buď OSN nebo zemí, které mají deklaraci podepsanou a účastnily se bezprostředně konfliktu. Možná právě tuto cestu zvolí Palestinci, poté, co se jejich stávající žaloba rozpadne na střepy. Lze totiž předpokládat, že se OSN ráda propůjčí k podobným intrikám vůči Izraeli. Nebylo by to poprvé.

Radmila Zemanová-Kopecká