Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSN konečně uznala - HAMAS krade humanitární pomoc

4. 2. 2009

ObrazekGAZA (raz) - Konečně se ledy pohnuly a OSN uznala, že HAMAS rozkrádá humanitární pomoc. Zástupce OSN v sektoru Gaza, Christopher Hannes, obvinil HAMAS z krádeže tisíců přikrývek a potravinových balíků, určených pro strádající lidi v Gaze.

Hannes uvedl, že v průběhu policejního zátahu bylo na tajných skladech HAMASu v Gaze objeveno 3500 přikrývek a přes 400 potravinových balíků. humanitární pomoci.

Tím OSN poprvé přiznala fakt, že HAMAS se zabývá loupežemi humanitární pomoci. Dříve tato organizace neustále kličkovala a snažila se vyvarovat jakýchkoli komentářů přesto, že Izrael nesčíslněkrát upozorňoval na to, že „HAMAS nezákonně konfiskoval humanitární pomoc určenou pro civilní obyvatele Gazy“, což se dá označit za diplomatický výraz pro krádež..

Připomeňme si, že před několika dny objevil jeden z koridorů HAMASu, jímž unikala humanitární pomoc. Izraelští vojáci pracovali na odhalení tohoto koridoru přesto, že byli pod samopalovou palbou a ostřelováni raketami či minometnými střelami.

Po ukončení operace „Lité olovo bylo do Gazy převezeno 47,5 tisíců tun humanitární pomoci. Jednalo se o potraviny, lékařské a hygienické prostředky, mléčné i masové produkty a krmivo pro dobytek.

Část pomoci přišla z mezinárodních zdrojů – v zásadě většinou z OSN, jako pomoc palestinským běžencům a z Mezinárodního červeného kříže či půlměsíce. Pomoc proudí kromě z Izraele také z Egypta a Jordánska.

Dnes už asi nikdo nespočítá, kolik pomoci zůstalo za nehty „hladového“ HAMASu. Palestinci mohou být rádi, jestli jim tato „jejich“ organizace ponechala alespoň třetinu zásilek, které přivezly kamiony ze všech světových stran.