Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obavy z Íránu jsou oprávněné, říká ruský generál

12. 3. 2009

Obrazek„Írán je schopen vyrobit jadernou zbraň během roku či dvou.“ Toto prohlášení vyslovil ve čtvrtek Vladimír Dvorkin, ruský expert pro kontrolu strategických výzbrojí, generál v záloze a veterán americko-sovětských jednání o odzbrojení v 80. a 90. letech.
Jadernou zbraň v rukou Teheránu nazval ruský generál „vážnou hrozbou“.„Můžeme bez nadsázky mluvit o době do dvou let. Z technického hlediska je zdržuje pouze absence dostatečného množství zbrojního uranu“, říká Dvorkin, který dnes stojí v čele výzkumného centra pro strategickou výzbroj při Ruské Akademii Věd (RAV) v Moskvě.
„Nebezpečí spočívá i v tom, že se Írán, který důsledně ignoruje všechny rezoluce i sankce Rady bezpečnosti OSN, se jako jaderná mocnost stane v podstatě nedotknutelný. To mu také umožní rozšířit svou podporu teroristickým organizacím, jako jsou HAMAS a HISBALLAH“, dodal generál.
O tom, že je situace zřejmě velmi vážná, svědčí i skutečnost, že Rusko patřilo ke státům, které Íránu pomáhaly s civilním jádrem pro energetiku. Prohlášení generála Dvorkina proto u některých zahraničních expertů ještě více zvyšuje obavy z ´vyzbrojování Íránu, vzhledem k tomu, že Rusko může mít v důsledku přátelského vztahu s Íránem detailnější informace o íránské výzbroji, než například evropské země.
Izraelci mluví o nebezpečí íránského jaderného vývoje už delší dobu, ale jejich obavy byly považované často za přehnané. Obavy Ruska však mají pro evropské a americké experty příchuť reálného nebezpečí, které není nijak časově vzdálené.
(raz)