Jdi na obsah Jdi na menu
 


Netaniahu: Teroristé zaútočí na Chrám Páně v Jeruzalémě

29. 1. 2009

ObrazekPředseda izraelské politické strany Benjamin Netanjahu pojmenoval místo budoucího megaútoku radikálů Al-Kajdy. Podle jeho slov půjde o Chrám Páně v Jeruzalémě. „Radikální islám je připraven a chce zaútočit na symbolické srdce křesťanského náboženství“, řekl Netanjahu. „To vyvolá řetězovou reakci, jejíž dosah si neumíme ani představit. Staneme se svědky eskalace náboženského konfliktu, který jde mimo stávajících náboženských střetů dneška.“
Netaniahu upozornil, že útok na Chrám Páně může vyprovokovat konflikt, který bude podstatně rozsáhlejší a krvavější, než jsou regionální konflikty na Svaté zemi“. Zároveň připomenul, že 6 let před útokem na americká „dvojčata“ varoval ve své knize Američany před nebezpečím islámského útoku na Světové obchodní centrum (WTC).
„Jestliže jim odevzdáme ještě část Jeruzaléma, získá HAMAS za podpory Íránu základnu, z níž může snadno kdykoliv zaútočit přímo na srdce naší země“, upozorňuje Netaniahu. Současně varoval, že radikální uskupení nezískají jen základnu pro útoky na Izrael, ale také na světová náboženská a multikulturní centra.
V této souvislosti stojí za připomenutí, že strana Likud, na rozdíl od předsedkyně vládnoucí strany Kadima – Cipi Livni, je kategoricky proti územním ústupkům a vydání části Jeruzaléma. Za zmínku také stojí, že když Izraelci opustili území Gazy, první, co začalo hořet byly náboženské budovy. Stranou devastace rozjásaných radikálů nezůstaly ani skleníky a zahrady s úrodou, kterou stačilo za měsíc sklidit.

Radmila Zemanova-Kopecka