Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lídr HAMASu nazval izraelskou operaci Holocaustem

11. 1. 2009

ObrazekDAMAŠEK (raz) - V průběhu svého vystoupení pro katarskou televizní stanici "Al Džazíra" nazval mj. lídr hnutí HAMAS Haled Mašal operaci izraelské armády v Gaze Holocaustem, uvádí New York Times s odvoláním na AP. Mašal rovněž prohlásil, že svým jednáním Izrael doslova vynuloval možnost kdykoliv dosáhnout mírové dohody mezi Izraelem
a Palestinou. Zároveň ale vyzval velení izraelské armády CACHAL, aby zastavilo letecké nálety na Gazu, odsunulo vojsko ze sektoru a odstranilo blokádu z regionu Gazy.
Připomeňme si, že nejde zdaleka o první podobné výroky, které pronesl Mašal ze své syrské rezidence v Damašku. Ještě před zahájením operace "Lité olovo" lídr HAMASu prorokoval Izraeli "černý osud" a požadoval ode všech "synů" HAMASu aby se sjednotili a vedli boj "o každou ulici". Právě tyto pokřiky z bezpečí "zpoza rohu" rozčilují dnes už řadu Palestinců a jejich nadšení zrovna nepodporují.
O počátku izraelské operace proti teroristické organizaci HAMAS byl svět informován už 27. prosince 2008. Po řadě leteckých úderů rozhodlo velení CACHALu o počátku pozemní operace v Gaze a večer 3. ledna 2009 vstoupily jednotky CACHALu do sektoru Gazy. V sobotu 10. ledna sdělil vysoce postavený zdroj z CACHALu, že v průběhu operace "Lité olovo" bylo doposud zlikvidováno 550 bojovníků HAMASu. Palestinská strana naproti tomu tvrdí, že za 14 dnů vojenského střetu zahynulo v Gaze 850 lidí, z nichž většinu tvořili civilisté.
Na straně Izraele je 13 mrtvých, z nichž 3 jsou civilisté, ostatní vojáci CACHALu.