Jdi na obsah Jdi na menu
 


Izraelští a američtí vědci jsou nadějí pro milióny nemocných

19. 4. 2009

ObrazekIzraelsko-americký vědecký tým pracuje nyní na zcela přelomovém preparátu, který se v případě úspěšných klinických testů stane nadějí pro miliony lidí s roztroušenou sklerózou.
Základem pro tento nový medikament jsou fullereny – nově objevené sférické molekuly, složené z pěti nebo častěji šestičlenných kruhů atomů uhlíku. Fullereny dodané do mozku stimulují jeho činnost a jsou svéráznými „antioxidanty“, které pomáhají prodloužit život mozkovým buňkám.
Tato metoda vyvinutá chemickou fakultou Tel-Avivské univerzity a lékařského pracoviště Harwardu je zcela nová a dosud nikým nebyla použita. V současné době má preparát za sebou úspěšné testy na zvířatech, ale klinické testy na lidech se teprve připravují.
Podle vědců bude možné preparát aplikovat rovněž při onemocnění Alzheimerem, nicméně hlavním cílem vědců je roztroušená skleróza.
„Vytvořili jsme molekulu založenou na fullerenu C60“, sdělil jeden z pracovníků týmu. „Je naprogramovaná“ na konkrétní receptory v mozku“.
Právě tento zatím nejstabilnější známý fulleren obsahuje 60 atomů uhlíku.
Jelikož se molekuly fullerenů podobají geodetickým kupolím, jaké navrhoval americký architekt Buckminster Fuller, byla látka pojmenovaná po něm. Prostorově jsou tyto molekuly uspořádany do kulovitého tvaru a jsou mimořádně odolné vůči vnějším fyzikální vlivům.

(raz)