Jdi na obsah Jdi na menu
 


Izraelský útok v Gaze má desítky mrtvých

4. 1. 2009

Izraelský útok v Gaze má desítky mrtvých

Zdravotníci pomáhají Palestincům zraněným při izraelské ofenzivě v pásmu Gazy.

vydáno: 04.01.2009, 17:06 | aktualizace: 04.01.2009 21:28

 
 

Jeruzalém/Gaza/Praha/New York - Izrael v sobotu večer po týdnu náletů zahájil pozemní útok na pásmo Gazy. Chce tak přimět radikální palestinské hnutí Hamas, které pásmo ovládá, aby přestalo s raketovým ostřelováním izraelského území. Pozemní akce si zatím vyžádala životy nejméně 47 Palestinců. Celkový počet palestinských obětí za devět dní útoků překročil 500, přes 2000 lidí bylo zraněno. Na izraelské straně zahynuli za tu dobu při pokračujícím raketovém ostřelování čtyři lidé a při pozemní akci byl dnes zabit jeden izraelský voják.

 
Podobně jako letecké útoky zdůvodnil Izrael pozemní ofenzívu nutností "zničit teroristickou strukturu Hamasu", který nedávno vypověděl půl roku trvající příměří a začal Izrael znovu ostřelovat. Izraelský ministr obrany Ehud Barak v sobotu řekl, že akce nebude krátká ani snadná. Prezident Šimon Peres dnes odmítl příměří, po němž volají mnohé hlasy ze zahraničí.

Izraelské pozemní jednotky včetně tankových a dělostřeleckých vstoupily do pásma Gazy ze severu v sobotu po setmění. Dnes postupovaly do nitra pásma Gazy a podle agentur Reuters a AP ho rozdělily napůl a obklíčily jeho stejnojmennou metropoli. Pásmo má jen 350 kilometrů čtverečních.

Izraelské útoky v pásmu Gazy.

Hamas na pozemní ofenzívu reagoval prohlášením, že Gaza se stane pro Izraelce hřbitovem. V sobotu tvrdil, že jeho bojovníci několik izraelských vojáků zabili, což Izrael nepotvrdil. Dnes ministerstvo vnitra Hamasu prohlásilo, že Hamas pásmo stále kontroluje. Vzdor izraelským akcím Hamas dál pokračuje v raketovém ostřelování izraelského území. V sobotu i v neděli dopadlo na Izrael asi po třiceti raketách.

Při sobotních leteckých útocích předcházejících pozemní operaci byla mimo jiné zasažena mešita na severu pásma, přičemž zahynulo 10 Palestinců. Při jednom náletu v noci na sobotu byl zabit abú Zakaríja Džamál, údajný zástupce velitele ozbrojeného křídla Hamasu Ahmada Džabarího.

Izrael ujistil, že jeho terčem nejsou civilisté a vinu za jejich smrt přičítá Hamasu, který je podle něho používá jako lidské štíty. V pásmu však pokračující vojenské operace ještě prohloubily humanitární krizi.

Rozšíření izraelské ofenzívy dál zvýšilo mezinárodní diplomatickou aktivitu s cílem dosáhnout klidu zbraní. Rada bezpečnosti OSN ale na nočním zasedání nedospěla ke společnému stanovisku. Odpoledne do oblasti odjela delegace Evropské unie v čele s ministrem zahraničí předsedající České republiky Karlem Schwarzenbergem. V Káhiře jednala s egyptským ministrem zahraničí Ahmadem Abbúlem Ghajtem.

Schwarzenberg před odletem z Prahy řekl, že má představy, jak by EU mohla přispět k příměří mezi oběma stranami, ale odmítl je upřesnit. Za původce krize označil Hamas, ale připustil, že izraelská reakce je diskutabilní, a vyslovil názor, že Izrael je si vědom, že jeho mezinárodní pozice se s pokračující ofenzívou a s jejími důsledky zhoršuje.

České předsednictví unie už v sobotu vyzvalo k příměří a uvedlo, že ani nepopiratelné právo na obranu neospravedlňuje akce, při nichž trpí hlavně civilisté. Toto stanovisko bylo vydáno poté, co mluvčí premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví Jiří Potužník řekl, že izraelská pozemní akce je spíš obranná než útočná. Potužníkovo vyjádření odsoudily jak Hamas, tak palestinská samospráva, a rezervovaně se k němu vyslovila i britská diplomacie. Schwarzenberg dnes označil Potužníkův postup za vážnou chybu, ale ne za důvod se omlouvat.

Vlivná Kaddáfího nadace, kterou vede syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí, ale poté Prahu vyzvala, aby se za označení izraelské pozemní ofenzívy za obrannou omluvila, jinak prý dá podnět k přerušení libyjsko-českých diplomatických styků.

Izraelské akce vyvolaly v sobotu i dnes protestní demonstrace v řadě zemí, třeba v Británii, Francii, Německu a Austrálii. Dnes demonstrovaly desetitisíce lidí v Turecku a Maroku, demonstrace zažil i Libanon. V Paříži se naopak na výzvu francouzské židovské obce sešlo několik tisíc k manifestaci na podporu Izraele.

Arabský tisk dnes kromě Izraele ostře kritizoval také Spojené státy a jejich prezidenta George Bushe za podporu Izraele. Saúdskoarabský list El-Jaum také napsal, že válka proti Gaze jen "posílí v regionu vliv (šíitského libanonského hnutí) Hizballáhu a Íránu, podporujícího Hamas".

Zdroj: www.ceskenoviny.cz (ČTK)