Jdi na obsah Jdi na menu
 


Izraelský premiér naposledy u moci

30. 3. 2009

Ehud OlmertPředseda vlády Izraele, Ehud Omert, řídil v neděli 29. března své poslední zasedání kabinetu. V průběhu zasedání „své“ vlády Omert vyjádřil naději, že budoucí vláda Benjamina Netanjahua nebude měnit stávající vládní směr.
„Je to 146. a poslední zasedání 31. vlády. Předpokládám, že nový kabinet pod vedením Benjamina Netanjahua bude projednán Knessetem (parlamentem) už v tomto týdnu“, řekl v neděli v noci Omert.
Vláda pod vedením premiéra Omerta, (který získal křeslo pouze proto, že lídr vítězné strany „Kadima“ (Vpřed!) Ariel Šaron, upadl před třemi lety do komatu, z nějž se doposud neprobral) pracovala téměř tři roky, místo původně předpokládaných 18 měsíců. Pak měly být vypsány nové volby. Situace v Izraeli však byla vyhrocená do té míry, že změna vlády nepřicházela v úvahu.
Únos Kaprála Guilada Šalita, II. Libanonská válka, dvě velké operace v sektoru Gaza, obnovení mírových jednání se Sýrií po sedmi letech mlčení – to jsou klíčové mezníky činnosti Olmertova kabinetu. „Za závěsem veřejného života je však špína, úplatkářství, křivá svědectví, korupční skandály – jeden hlasitější než druhý“, uvádí izraelský zpravodajský server Mignews. Zatím se však důkazy shromažďují a obviněn doposud Omert nebyl, takže soudit ho, je v tuto chvíli podle izraelských médií předčasné. Podle nich navíc není vyloučeno, že se s konkrétními obviněními čekalo na Olmertův odchod z kabinetu, aby nebyla diskreditovaná celá vláda.


Aprílová vláda v Izraeli
Benjamin Netanjahu - nově jmenovaný premiér IzraeleTiskový odbor nově jmenovaného premiéra Benjamina Netanjahua sdělil, že „Bibi“, jak se mu v Izraeli říká, definitivně oznámí složení svého kabinetu 31. v noci s úterý na středu a Knesset o něm rozhodne na svém zasedání na „apríl – svátek bláznů“ 1. dubna.

Zatím navíc není jasné, kdo usedne do klíčového křesla ministra financí. V kuloárech se proslýchá, že Netanjahu dosadí do tohoto křesla kohokoliv loajálního ze své strany „Likud“, protože řídit státní finance bude stejně on sám.
Jiné křídlo kuloárních zdrojů je však přesvědčeno, že si tento post nový premiér ponechává pro sebe. Zlé jazyky národní tvořivosti už začaly tvrdit, že Netanjahu tím chce dát najevo, že v Izraeli nebude možné žít z jednoho platu. Není tak vyloučeno, že Netanjahu zkouší, zda mu tento „aprílový žert“ u koaličních partnerů přece jen projde, protože o konečném složení kabinetu s nimi bude muset ještě jednat.

(raz)