Jdi na obsah Jdi na menu
 


Izrael se přikryl Železnou kupolí

30. 3. 2009

ObrazekIzraelský systém protiraketové obrany s přiléhavým názvem „Železná kupole“, prošel úspěšným testem odolnosti, trvajícím 48 hodin. Oznámilo to ministerstvo obrany Izraele, čímž dalo naději na pokojnější život obyvatelům izraelského jihu.

V rámci testu „po sobě“ stříleli Izraelci raketami, jimiž je běžně ostřelují palestinský HAMAS a libanonský Hisballáh. Systém tyto střely bezpečně zachytil, aniž by dopadly na zem.
Systém protiraketové obrany (PRO) má před raketovým ostřelováním ochránit především jih a sever Izraele. Zároveň se má stát klíčovou součástí nového víceúrovňového systému PRO. „Železnou kopuli“ vyvinulo izraelské ministerstvo obrany ve spolupráci se závodem „Rafael“.
Zdroje v izraelském ministerstvu obrany vyjádřily podle zpravodajského serveru Mignews značné uspokojení s výsledky testů a o systému hovoří jako o „mezníku bezpečnostní historie země“.
Pinchas Burchis, generální ředitel na ministerstvu obrany, blahopřál konstruktérům „Železné kopule“ k úspěchu s tím, že systém začne už v nejbližší době fungovat v plnohodnotné verzi.
Ministr obrany Izraele Ehud Barak prohlásil, že vytvoření víceúrovňového systému PRO je „národní misí, jejímž cílem je prakticky úplná ochrana území Izraele před palestinskými a libanonskými raketami“.
Vedoucí útvaru vědeckého výzkumu a vývoje ve zbraňových systémech a technologickém průmyslu pro izraelské ministerstvo obrany prohlásil, že „práce na ‘Železné kopuli’ dosáhla své závěrečné fáze v časovém předstihu“.
(raz)