Jdi na obsah Jdi na menu
 


Izrael by dal přednost jinému řešení než vojenskému

4. 1. 2009

Dne 27.prosince 2008 zahájila izraelská vláda vojenskou operaci s cílem zajistit bezpečí izraelským občanům, kteří žijí pod každodenním ostřelováním raketami z pásma Gazy (jedná se o 15% z celkové populace). I přes vysokou úspěšnost letecké operace zaměřující vojenská a zbrojní stanoviště Hamásu, kdy bylo zabito mnoho klíčových bojovníků a desítky dalších se byli nuceni stáhnout do bunkrů, kdy došlo ke zničení úložišť zbraní a několika podzemních tunelů sloužících k pašování zbraní a teroristů především z Íránu přes Egypt a k celkovému oslabení bojeschopnosti Hamásu, se ostřelování izraelských civilistů nepodařilo zastavit. Proto přistoupila izraelská vláda 3.ledna 2009 k rozhodnutí zahájit pozemní invazi.
 
Izrael by býval mnohonásobně upřednostnil, aby se situace nevyvinula tímto způsobem – jedná se o závažnou, riskantní, nákladnou a především nebezpečnou operaci. Žádná demokratická země by však netrpěla dennodenní útoky na své občany.
 
Nemůže být dostatečně zdůrazněno, že akce Lité olovo není v žádném případě směřovaná proti civilistům. Izrael lituje každé civilní oběti a dělá maximum pro to, aby ke zbytečným ztrátám na životech nedocházelo. I když tím oslabuje svou vlastní vojenskou úspěšnost, varuje obyvatele v zaměřovaných lokalitách s dostatečným časovým předstihem a důrazně nabádá k urychlené evakuaci. Za civilní oběti, ke kterým však přesto dochází, nesou zodpovědnost ti, kteří je zneužili jako živé štíty. Každá taková smrt je tragédií, ale je třeba zdůraznit, že poměr zabitých civilistů dle palestinských statistik, tedy 12% - 50 z celkového počtu 400 obětí, je výrazně nižší než v jakémkoli podobném střetu v minulosti, a to včetně útoků na Kosovo a Afghánistán.
 
Izrael doufá, že operaci Lité olovo bude možno co nejdříve ukončit a že se podaří dostatečně paralyzovat Hamás s jeho zrůdnou ideologií. Nově nastolená bezpečnostní realita potom přinese zlepšení podmínek nejen Izraelcům, ale také jejich palestinským sousedům.
 
Dita Salavová
Press and Political Officer
Embassy of Israel