Jdi na obsah Jdi na menu
 


Íránský šachíd míří k přímé srážce s Izraelem

11. 1. 2009

ObrazekGAZA - (mignews/raz) - Loď s humanitární pomocí pod íránskou vlajkou vstoupila v pátek 9. ledna do egyptských výsostních vod a v sobotu 10. ledna chce zakotvit v přístavu Gaza, uvádí izraelská agentura Mignews s odvoláním na  íránskou státní agenturu IRIB.
Loď s názvem "Íránský šachíd" projela Suezským průplavem. Na její palubě má být údajně dvě tuny humanitárního nákladu. Podle íránské agentury je součástí nákladu rýže, mouka, cukr, ale také skupina íránských lékařů a zdravotníků.
Od počátku operace "Lité olovo" vyhlásil Izrael námořní prostor do 20 km od pobřeží zónou vojenských operací se zákazem všem lodím přiblížit se k Gaze pod tuto vzdálenost.
Pokus íránské lodě prorazit blokádu Gazy může být první přímou srážkou mezi Íránem a Izraelem, uvádí Mignews.
Není důvod předpokládat, že by na palubě lodi byl nějaký vojenský náklad. Nejspíš může jít o provokaci z íránské strany, už s ohledem na název lodi. Ve výbušné blízkovýchodní situaci je však takový kousek buď velmi neuvážený, nebo je íránský prezident politický sebevrah, šachíd, který ovšem ohrožuje především vlastní zem a vlastní lidi minimálně v očich veřejného mínění.