Jdi na obsah Jdi na menu
 


Írán zahájil výrobu jaderného paliva

10. 4. 2009

ObrazekVe čtvrtek 9. dubna oznámily íránské úřady, že prezident Mahmud Ahmadi-Nedžád otevřel první závod na výrobu jaderného paliva.
„Je to první jaderně-palivový komplex, který je stoprocentně íránský a prezident jej dnes otevře“, prohlásil ráno Vadžiholla Asádí, vedoucí nové továrny, zbudované blízko města Isfachan. Na íránském závodě pro obohacení uranu už pracuje kolem sedmi tisíc centrifug. Oznámil to vedoucí Organizace pro jadernou energii Réza Agazade. Navíc, právě ve čtvrtek zahájil Írán provoz na dalších dvou centrifugách, které svou kapacitou mnohonásobně převyšují všechny stávající.

Jeden z prezidentových poradců  uvedl, že vedení Íránu projedná pozvání k jednání o jaderném programu  s USA a pěti dalšími světovými velmocemi, poté, co Írán prostuduje veškeré nezbytné související informace.
„Zcela určitě projednáme tento návrh, abychom hned poté zaujali stanovisko“, řekl Alí Kabar Džavanfekr zpravodaji tiskové agentury Reuters.
Džavanfekrovy komentáře zazněly poté, co Hillary Clinton prohlásila už ve středu, že jsou USA připraveny být „plnohodnotným účastníkem“ jednání základních mocností a Íránu ohledně jaderného programu Teheránu.
Tiskový tajemník vlády USA Robert Wood upřesnil, že rozhodnutí o přizvání Íránu k jednacímu stolu předal zástupcům Velké Britanie, Číny, Francie, Německa a Ruska americký diplomat William Bern na setkání, které se uskutečnilo v Londýně.
Tato skupina, známá pod názvem P5+1, ohlásila už dříve svůj záměr – nabídnout Íránu, aby se zúčastnil dalšího jednání, zaměřeného na překonání slepé uličky, kam se jednání dostala.
(raz)