Jdi na obsah Jdi na menu
 


Írán přestane podporovat HAMAS přistoupí-li na příměří v Gaze

13. 1. 2009

ObrazekKÁHIRA (mignews/raz) - Zdroje v egyptské vládě uvedly, že Írán vyvíjí mohutný tlak na vedení HAMASu, aby toto nesouhlasilo s egyptskými mírovými iniciativami.
Egyptské zdroje rovněž sdělily, že varování bylo vysloveno během dvou setkání dvou íránských emi-sarů - mluvčího parlamentu Lard-žaní a šéfa íránské rozvědky Džalili s šéfem politbyra HAMASu Cha-ledem Mašálem a gen. tajemníkem "Islámského džihádu" Ramada-nem Sallachem v Damašku.
Egyptská oficiální místa uvedla pro Jerusalem Post: "Jakmile se Íránci dozvěděli o egyptských návrzích, urychleně vyslali do Damašku dva své emisary. Jejich úkolem bylo upozornit HAMAS o nepřípustnosti přijetí egyptských návrhů".
Egyptské oficiální zdroje dále uvedly: "Írán hrozí zastavit dodávky zbraní i financování, v případě že Palestinci kývnou na  na zastavení palby. Írán chce bojovat s Izraelem a USA cizíma rukama. Snaží se to dělat pomocí HAMASu v Pestině a HISBALLÁHu v Libanonu. Íránci nevystřelili jedinou kulku na Izrael, ale snaží se předstírat že stojí v čele mezinárodního boje se sionismem. Ajatolláhové v Teheránu se vůbec nestarají o civilisty umírající v Gaze".
Karam Džaber, redaktor egyptského listu Roz Al-Youssef píše: "Válka nachytala HAMAS mezi íránským kladivem a syrskou kovadlinou. Histore neodpustí HAMASu umírání a destrukce, jejichž příčinou se stal. Doufáme, že si lídři HAMASu uvědomí, že vedou destruktivní válku v zájmu Sýrie a Íránu".
Egyptský politický analytik Magdí Halíl vyslovil souhlas s názorem  hlavy egyptské rozvědky Omarem Sulejmanem. Sulejman nazval HAMAS "bandou gangsterů". "HAMAS chce rozšířit chaos Gazy do Egypta, píše Halíl. "Oni (HAMAS) doufají vyřešit problém Gazy tím, že ji předají Egyptu. Doufají ve vznik nové palestinské vlasti na Sinaji", dodal Sulejman.