Jdi na obsah Jdi na menu
 


Írán popravil v lednu 26 osob

25. 1. 2009

ObrazekTeherán (raz) - Ve středu 21. ledna v teheránské věznici Evin bylo po-praveno 10 lidí za trestný čin vraždy. Dalších 12 lidí bylo popraveno během 21. a 22. ledna v různých věznicích Íránu. Uvedla to agentrua Lenta s odvoláním na AFP.
Místní íránský tisk upřesnil, že jednomu z odsouzených, 25letému Alímu se podařilo uniknout popravě. Na poslední chvíli sou-hlasila rodina zavražděného Íránce s "krevním výkupným".
Od počátku roku bylo v Íránu vykonáno 26 trestů smrti. Za rok 2008 bylo popraveno 246 osob.

Írán je na druhém místě v počtu poprav ve světě, překonává ho pouze Čína.
Podle íránského práva Šária se nejvyšší trest ukládá za takové zločiny jako je vražda, znásilnění, loupežné přepadení, obchod s drogami nebo manželská nevěra.
Na rozdíl od kontinentálního práva, v zemích kde se ještě uplatňuje trest smrti,  má však v Íránu odsouzený k trestu smrti šanci přežít, přijme-li od něj rodina postiženého kompenzaci - takzvané "krevní výkupné" (cenu krve). Její oficiální výše je stanovena na 55 tisíc amerických dolarů, v některých případěch ale požadují rodiny postižených více. Jsou však známé i případy, kdy rodiny odpustily viníkovi i bez vyplacení "krevního výkupného".