Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAMAS předělal nemocnice v Gaze na vojenské základny

5. 1. 2009

Obrazek"HAMAS využívá nemocnice v sektoru Gaza jako vojenské základny a muniční sklady", uvedla včera ministryně zahraničí Izraele Cipi Livni. Dodala rovněž, že HAMAS zcela záměrně umísťuje svá sídla do center hustě obydlených míst v Gaze, aby tak znemožnil útoky Izraelcům.
"Vedem boj proti teroristům, a ne proti civilnímu obyvatelstvu pásma Gazy. Teroristé však zneužívají péči humanitárních organizací a mezinárodních společenství, ve snaze aby tyto zatlačily na Izrael a on zastavil vojenské operace", řekla ministryně.
Dodejme, že právě v uprchlickém táboře byl bojovníky HAMASu zabit izraelský dvaadvacetiletý voják. Jeho kolega byl těžce zraněn a stále bojuje o život v kritickém stavu.
Je dojemné poslouchat o strádání palestinských běženců na české televizní obrazovce, o tom jak nemají vodu ani chleba. Přitom existují fotografie a jiné záznamy, jak Izraelci převážejí kamiony s humanitární pomoci. Zda ovšem zůstává humanitární pomoc v rukou palestinských úředníků, to už není v kompetenci Izraele.
Možná by stačilo dívat se oběma očima, a ne jen jedním úhlem pohledu. Nikoho netěší utrpení palestinských běženců, ale tisíce raket, které dopadaly na Izrael v minulém roce také nepotěší a každý člověk i stát má právo na obranu. Jen se Izraelci nesnižují k tomu, aby za zády civilistů vystrkovali střílející samopaly.
Paní z humanitární organizace v Palestině naříkala na televizní obrazovce, že v Gaze nejsou nemocnice a ta jediná je přecpaná. Proč také neřekla, že si ty ostatní HAMAS zabral jako základny, aby se zase schoval? Nehodilo se  tsnad do verbálního krámu o trpících Palestincích? Tato ubrečená lež jen poškozuje Izrael, ale mírovému uspořádání rozhodně neprospěje, jako jakákoliv jiná lež. Možná by měla některá média pečlivěji volit, koho v tak složitém konfliktu pustí na svou obrazovku.

Radmila Zemanová