Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAMAS pašoval z Egypta kufr peněz

5. 2. 2009

ObrazekRAFIAH - Při návratu z egyptských jednání o zastavení palby a o příměří s Izraelem, zadrželi 5. února egyptští pohraničníci delegaci HAMASu s kufrem peněz. HAMAS se snažil propašovat přes hranici v hotovosti miliony dolrů a eur.
Podle zprávy mluvčího egyptských bezpečnostních služeb se Palestinci nejprve odmítli podrobit podrobné prohlídce svých zavazadel. Když však egyptští celníci trvali na svém požadavku, našli v kufru balíčky peněz v hotovosti.
Připomeňme si, že 5. února měli Izrael a HAMAS podepsat dohodu o zastavení palby. Členové delegace HAMASu však ještě před počátkem diskuze o dohodě prohlásili, že nepochopili některé věty z z navrhované smlouvy, sbalili své kufry (včetně toho s hotovostí) a chystali se urychleně ujet z Káhiry. Tím však vyvolali na svou hlavu nežádoucí pozornost.
Na hranici v Rafiahu bylo zajištěno celkem 9 milionů dolarů a 2 miliony eur. Egypťané sice peníze Palestincům nezabavili, nicméně vznikla spousta otazníků o původu těchto peněz, kterou ještě budou muset Palestinci zodpovědět. Proto jim Egypťané nedovolili odjet s penězi do Gazy. Volky nevolky, museli členové delegace HAMASu nechat „jednoho ze svých“ sedět na „kufru s penězi“, aby ostatní mohli odjet.
Tou dobou Káhira pokračuje vyvíjet maximální úsilí, aby dohoda byla přece jen podepsaná. Z Izraele přijel do Káhiry vedoucí izraelské delegace Amos Gilad.

(raz)