Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAMAS a FATAH dospěly k dohodě

20. 5. 2009

ObrazekSoupeřící bojová palestinská uskupení HAMAS a FATAH se dohodla na zformování společných bezpečnostních složek v sektoru Gaza.
Prohlásil to Nabíl Šaas, vysoce postavený zástupce  hnutí FATAH, bývalý vicepremiér a ministr zahraničních věcí palestinské vlády, jehož slova citovala oficiální egyptská zpravodajská agentura „MENA“
„Dosáhli jsme zásadní dohody o vytvoření společných sil ze členů obou těchto frakcí. Budou působit v sektoru Gaza až do voleb, které se mají uskutečnit do 5. května příštího roku“, prohlásil Nabil Šaas.
Účelem spojení těchto bojových uskupení má být zklidnění situace na palestinské straně, která v byla posledních letech  velmi napjatá právě v důsledku soupeření těchto dvou mocenských skupin. Hnutí FATAH podporuje stávajícího prezidenta Mahmuda Abbáse, zatímco HAMAS stojí za svým radikálním vůdcem v syrském exilu Chalídem Mišálem.
„Lídři obou skupin se rovněž dohodli na vytvoření kabinetu, který do voleb bude plnit funkci vlády“, uvádí ruská agentura RIA Novosti.
Podle egyptských zdrojů se do Palestiny vypraví delegace zástupců silových složek  Egypta a dalších arabských zemí, která se budou zabývat profesionální přípravou palestinských bezpečnostních sil.
Za připomenutí stojí, že v červnu 2007 uchvátil HAMAS moc v sektoru Gaza, zatímco Západní břeh Jordánu zůstal pod kontrolou hlavy Palestinské autonomie Mahmuda Abbáse, který je zároveň velitelem hnutí FATAH. Militantní činnost HAMASu v regionu vedla nakonec k izraelské blokádě sektoru Gaza a následně k vojenské operaci „Lité olovo“ koncem roku 2008. 

(raz)