Jdi na obsah Jdi na menu
 


CACHAL rozťal sektor Gaza na tři části

4. 1. 2009

Tisíce Izraelských vojáků vstoupily v sobotu 3. ledna večer do pásma Gazy v rámci vojenské operace „Lité olovo“. Izraelské tanky podle informací palestinských médii, separují město Gaza od zbylé části sektoru.

Izraelská vojska, podle izraelského zpravodajského serveru Mignews, vstoupila do sektoru Gaza ze dvou stran – ze severu, (z Bejt Chanun)  a z jiho-východu (Han Junis). Na operaci se podílejí tankové, dělostřelecké, pěchotní a technické útvary CACHALu za podpory letectva a námořnictva.
Jedním ze základních úkolů pozemní operace „Lité olovo“ je „rozříznout“ sektor Gaza na tři části a znemožnit tím vzájemné dodávky zbraní mezi těmito částmi. Podle sdělení 10. izraelského kanálu, cílem není okupace Gazy nebo nastolení vojenského režimu v sektrou. Velení zdůrazňuje, že že operace je zaměřena výlučně na HAMAS a infrastrukturu teroru.
Kanál Al-Džazíra uvedl, že podle slov očitých svědků dosáhno 150 izraelských tanků města Necarim. Podle upřesněných údajů byl v průběhu noční operace zraněno 30 bojáků CACHALu, dva z nich voják a důstojník jsou zraněni těžce. Zranění byli převezeni do nemocnice „Barzilaj“ ve městě Aškelon a do zdravotnického centra „Soroka“ v Beer Ševa.