Jdi na obsah Jdi na menu
 


Britský Worcester se chce stát partnerským městem Gazy

28. 2. 2009

ObrazekWorcester – Radní katedrálního města Worcester chtějí uzavřít bratrství se sektorem Gaza. Městský radní Worcesteru Alan Amos, který tento návrh předložil, trvá na tom, že „se nejedná o politické gesto“. Posle slov tohoto labouristického radního se jedná pouze o humanitární akt, demonstrující podporu Palestinců, bombardovaných izraelskými ozbrojenými silami v průběhu akce „Lité olovo“.
Městští radní skutečně tento návrh schválili s jedinou podmínkou – že k tomu vyjádří své stanovisko mezinárodní organizace «Asociace partnerských měst».
V případě, že Asociace bude nakloněna této myšlence, obrátí se municipalita Worcesteru na odpovídající místní úřady v sektoru Gaza. Není bez zajímavosti, že o názor řadových obyvatel Worcesteru se radní zapomněli zajímat.
Paul Suart, reportér listu Birmingham Mail se proto vydal do ulic města, aby se zeptal místních obyvatel. Ukázalo se, že většina dotázaných nemá potřebu se s Gazou (ale většinou ani s nikým jiným) družit. Navíc je drtivá většina dotázaných obyvatel Worcesteru je přesvědčena, že by se město nemělo míchat do podobných viditelně politických aktivit. Několika lidem se tento nápad nelíbil velmi výrazně. Myšlenka partnerství ale našla podporu u jednoho dotázaného občana Worcesteru, 84letého Williama Orgee. Muž sloužil na Blízkém východě za II. světové války, pobýval v Gaze a tehdy se dokonce naučil arabsky.

(raz)