Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arabské spiknutí: Svrhnout Mubaraka, ostřelovat Izrael

19. 4. 2009

ObrazekEgyptský list „Al-Achram“ uvádí, že teroristické skupiny HAMAS a Hisballáh spolu s dalšími skupinami, připravovaly společně s Íránem plán svržení egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Úvodník tohoto listu, který je oficiální hlásnou troubou egyptské vlády, obviňuje zcela otevřeně íránského prezidenta Mahmuda Ahmadinedžáda, „Hisballáh“ a „HAMAS“, lídra hnutí „Muslimského bratrstva“ Mahdího Akefa, dále Írán, Sýrii a Katar, ze snah o destabilizaci Mubarakovy vlády.
Informací o spiknutí teroristických skupin disponoval Egypt podle listu už delší dobu. Teprve po odhalení jedné z klíčových buněk Hisballáhu však už považoval za nezbytné tuto záležitost zveřejnit.
Al-Achram obviňuje z tohoto spiknutí lídry tří zemí a tří militantních uskupení. Podle listu bylo porušení příměří Izraele a HAMASu zcela účelné a bylo odsouhlaseno všemi „spojenci“ spiknutí.
Analytici vydání tvrdí, že každá skupina či země měly v této akci svou konkrétní dílčí roli. Například úkolem HAMASu bylo vyvinout informační a politický tlak obnovením raketového ostřelování Izraele.
Prezident Husní Mubarak, kterému bude 4. května 81 let vládne Egyptu už více než 27 roků. Když se 14. října 1981 po úspěšném atentátu na prezidenta Anvara as-Sádáta ujal vlády v Egyptské arabské republice, nikdo netušil, že ve svém úřadu vydrží přes čtvrt století.
(raz)