Jdi na obsah Jdi na menu
 


Al-Kaida vyzvala k blokádě Rudého moře

8. 2. 2010

Al-Kaida vyhrožuje utažením smyčky na židovském hrdleAl-Kaida, působící na Arabském poloostrově vydala prohlášení, v němž vyzvala muslimy z regionu k džihádu a blokádě Rudého moře, po němž americký imperialismus zásobuje svého hlavního spojence v regionu – Stát Izrael. Zprávu uveřejnila izraelská agentura Mignews.


Západ i Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy, se společně obávají, že neustále přetrvávající vleklá občanská válka v Jemenu povede k posílení pozic Al-Kaidy.

 

S informací o vyhlášení „džihádu Rudého moře“ vystoupil Sajed al Šacherí, zástupce velitele Al-Kaidy na Arabském poloostrově. Al Šacherí je jedním z vězňů Guantánamo, které USA předaly úřadům Saúdské Arábie.

 

Poté, co si Al Šacherí odbyl „rehabilitaci“ v Saúdské Arábii, získal vládní grant na organizci svatby a s vládním každoměsíčním stipendiem ve výši 30 tisíc riyálů, což je zhruba 150 000 korun, odcestoval Al-Šacherí do sousedního Jemenu.

Jen pro úplnost – Al-Šacherí je organizátorem nezdařeného atentátu na saúdského ministra zpravodajských služeb a stejně nezdařeného pokusu vyhodit do vzduchu na Vánoce americké letadlo na trase do Detroitu.

Stále rozporuplné zprávy o Al-Šachrím, že byl zabit anebo, že se stále těší dobrému zdraví, se zatím nikomu věrohodně upřesnit nepodařilo.

Ve svém zatím posledním prohlášení Al-Šacherí uvádí: Křesťané, Židé a zrádní vládcové zrádci víry trhají pravověrné muslimy na kusy. Nemáme jiné východisko, než jim vyhlásit džihád“.

Al-Šacherí vyzval somálské extrémistické uskupení „Al-Šebaab“, aby blokovalo průliv, spojující pobřeží Jemenu a Afrického rohu. Prohlásil, že „podaří-li se nám toho dosáhnout, utáhneme smyčku na židovském krku, protože právě přes Rudé moře zásobuje Amerika sionisty“.

Uskupení bezprostředně podřízené Al-Šacherímu toho samo schopno není, protože operuje ve značné vzdálenosti od Rudého moře.

Krátce po zveřejnění prohlášení Al-Kaidy svolal jemenský prezident mimořádné zasedání bezpečnostní rady země. „Budou podniknuta všechna nezbytná opatření pro udržení bezpečnosti a kontroly nezákonně fungujících elementů“.

 

Zatím není jisté, zda také Jemen požádá Saúdskou Arábii, aby zastavila sponzorování jednoho z nejaktivnějších teroristů poslední doby.


(raz)