Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTel-Aviv - Hlava palestinské autonomie Mahmud Abbas se obrátil na izraelského premiéra Ehuda Omerta s osobní žádostí, aby ze seznamu vězněných Palestinců, uvažovaných pro výměnu za izraelského vojáka Gilada Šalita, vyřadil lídra organizace „Tanzim“ – Marwana Bargutiho.
Podle informace izraelského serveru „Mignews“, předal Olmertovi Abbasovu prosbu vedoucí palestinské delegace Said Arikat na mírových jednáních.
Barguti byl odsouzen k pěti doživotním trestům za organizování řady teroristických akcí během druhé intifády. Je pokládán za nejpopulárnějšího lídra FATAHu a Abbas se obává, že se v případě osvobození může stát mocným konkurentem v boji o moc v Palestinské autonomii.
List Al-Arab k tomu uvádí, že když se Barguti o Abbasově návrhu dozvěděl (v izraelském vězení) dostal doslova záchvat šílenství. Svou manželku Farvu Barguti pověřil schůzkou s šéfem politbyra HAMASu Haledem Mašálem v syrském Damašku.
Farva se s Mašálem setkala a prosila ho, aby v žádném případě nepřistupoval na vyloučení Bargutiho ze seznamu vězňů uvažovaných pro výměnu za Šalita.
Obrazek„Stará garda“ FATAHu se obává popularity Bargutiho, ověnčeného aurou mučedníka a radikála. Vedení FATAHu doufá, že si Barguti pobude v izraelském vězení alespoň do dalších palestinských parlamentních voleb, které by se měly konat v příštím roce.
Lze předpokládat, že se v případě Bargutiho propuštění dostanou mírová jednání opět do slepé uličky nejen pro zvýšený radikalizmus, ale i proto, že rozkol ve FATAHu může vážně roztříštit celou palestinskou politickou scénu, takže nebude s kým jednat.

(raz)